Divine Light Online

ସବୁଠୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ

ଏପରି ଏକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଆସି ପହଞ୍ଚେ ଯେତେବେଳେ ଜୀବନ ଯେପରି ଚାଲିଛି, ମଣିଷ ଚେତନା ଯେପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି ତାହା ଆଉ ସହ୍ୟ କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସମ୍ଭବ ବୋଧ ହୁଏ । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ତୀବ୍ର ବିରକ୍ତି ଓ ଅପ୍ରୀତିକର ଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରି ବସେ; ଜଣେ କହି ଉଠେ, ନା, ତାହା ଆଉ ଚଳିବ ନାହିଁ, ମୋଟେ ଚଳିବ ନାହିଁ, ଏହା ସେପରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏହା ଆଉ ଆଗକୁ ଚାଲି ପାରିବ ନାହିଁ ।” ଦେଖ, ତୁମେ ଯେତେବେଳେ ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆସି ଦଣ୍ଡାୟମାନ ହେବ, ତୁମର ସବୁକିଛିକୁ କେବଳ ଫୋପାଡ଼ି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ – ତୁମର ସବୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାକୁ, ତୁମର ସମସ୍ତ ସାମର୍ଥ, ନିଜର ସମସ୍ତ ଜୀବନ, ନିଜର ସମସ୍ତ ସତ୍ତା – ଏହି ଆକସ୍ମିକତା ହାତରେ ଛାଡ଼ି ଦେବ, ଯଦି ତୁମେ ଚାହିଁ, ଅଥବା ଛାଡ଼ି ଦେଇପାର ଏହି ବିରଳ ସୁଯୋଗ ହାତରେ ଯାହା ତୁମକୁ ଦିଆ ଯାଇଛି ଅନ୍ୟ ପାଖକୁ ପାର ହୋଇ ଚାଲିଯିବା ପାଇଁ । ନୂତନ ପଥରେ ପାଦ ଦେବାରେ କେତେ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ମିଳିବ, ଯାହା ତୁମକୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାକୁ ପରିଚାଳିତ କରି ନେଇଯିବ ! ଏହି ଲମ୍ଫ ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତ ବୋଝକୁ ପଛକୁ ପକାଇ ଦେବା ଓ ଅନେକ କଥାକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାର ଯେଉଁ କଷ୍ଟ ତାହା ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ପ୍ରତିପାଦିତ ହୁଏ । ସମସ୍ୟାଟିକୁ ମୁଁ ଏହି ରକମ ଦେଖିଥାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହାହିଁ ହେଉଛି ମହତ୍ତମ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ । ଏବଂ ତୁମ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଅଳ୍ପ ଟିକିଏ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆଗ୍ରହ ଥାଏ, ତେବେ ସବୁକିଛି ଲାଗି ସବୁ ବିପଦକୁ ବରଣ କରିବା ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଉଠେ ।

– ଶ୍ରୀମା

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ଭଗବାନ୍ ସର୍ବତ୍ର ବିଦ୍ୟମାନ । ସେଇଥି ଲାଗି ଜଣେ ଯଦି ମାନବ ସମାଜର ସେବା କରେ ତାହା କ’ଣ ଭଗବାନଙ୍କ ସେବା ହେବ ନାହିଁ ?

ଚମତ୍କାର ! ତୁମେ ଏପରି କହିବାରେ ଏହାହିଁ ସୁସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ “ଭଗବାନ୍ ତ ମୋ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି । ମୁଁ ଯଦି ମୋ ନିଜର ସେବା କରେ ତା’ ହେଲେ ତାହା ଭଗବାନଙ୍କ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଓ ନୈତିକତା

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଓ ନୈତିକତା ମଧ୍ୟରେ ବିରାଟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ଦୁଇଟି କଥାର ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ସବୁବେଳେ ଗୋଳମାଳ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନ ବା ଯୋଗଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଭାଗବତ

ବାହ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା

କେତେକ ବାହ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା କ’ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ? ଯଦି ତୁମେ ନିଜ ଉପରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆରୋପ କରିବ ଓ ତାହା ଅତିଶୟ ଏକ ନିର୍ବୋଧ ଆଚରଣ ହୋଇ ନ ଥିବ,

ଏକ ମହାନ୍ ଦୁଃସାହସିକ ଅଭିଯାନ

ଆମ୍ଭେମାନେ ଏକ ବିଶେଷ ଅସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥା, ଅତିଶୟ ଅସାଧାରଣ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛୁ, ଯାହାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ନାହିଁ । ଆମ୍ଭେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ପୃଥିବୀର ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ଅବଲୋକନ କରୁଛୁ । ଏହା

ଶୂନ୍ୟତାଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ

ମୁଁ ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ କେବେ ଦେଖି ନାହିଁ ଯେଉଁମାନେ ସବୁକିଛି ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି କମ୍ ହେଉ ବା ବେଶୀ ହେଉ ଏକ ଶୂନ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ବସିବା ଲାଗି (କାରଣ ଏହା କମ୍ ହେଉ ବା ବେଶୀ

No more posts to show