Divine Light Online

ପଥ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆହ୍ଵାନ

ତୁମେ ଯୋଗ-ସାଧନା କାହିଁକି କରିବାକୁ ଚାହଁ ? ଶକ୍ତିଲାଭ କରିବାକୁ ? ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଲାଭ କରିବାକୁ ? ମଣିଷ ସମାଜର ସେବା କରିବାକୁ ?

ଏହିସବୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ବି ନୁହେଁ ଯାହାକି ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ସୂଚାଇ ଦିଏ ଯେ ତୁମେ ଯୋଗପଥ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ତୁମକୁ ଦେବାକୁ ହେବ ତାହା ହେଉଛି : ତୁମେ କ’ଣ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗସାଧନା କରିବାକୁ ଚାହିଁ ? ଭଗବାନ୍ କ’ଣ ତୁମ ଜୀବନର ଏକମାତ୍ର ପରମ କାମ୍ୟବସ୍ତୁ, ଏତେ ପରିମାଣରେ କାମ୍ୟ ଯେ ତାଙ୍କ ବିନା ତୁମ ପକ୍ଷରେ ଜୀବନ ଧାରଣ ଅସମ୍ଭବ ? ତୁମେ କ’ଣ ଭାବୁଛି ଯେ ଭଗବାନହିଁ କେବଳ ତୁମ ଜୀବନ ଧାରଣର ଏକମାତ୍ର କାରଣ, ତାଙ୍କ ବିନା ତୁମ ଜୀବନ ଧାରଣର କିଛି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ? ଏଇଆ ଯଦି ହୋଇଥାଏ ତା’ହେଲେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଯୋଗପଥରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଲାଗି ତୁମେ ଯଥାର୍ଥରେ ଆହ୍ୱାନ ପାଇଛି ।

ଏହି ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କଥା ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ – ଭଗବାନଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ଅଭୀପ୍ସା ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ କଥା ହେଉଛି ଏହାକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଭିତରେ ଲାଳନ କରିବା, ସବୁବେଳେ ସତର୍କ ଓ ସଜାଗ ରହି ଜୀବନ୍ତ ରଖୁବା । ସେଥିଲାଗି ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ହେଉଛି ଏକାଗ୍ରତା – ଭଗବାନଙ୍କ ସଙ୍କଳ୍ପ ଓ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନିକଟରେ ନିଜକୁ ପରିପୂର୍ଣ ଓ ଅଖଣ୍ଡ ଭାବେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକାଗ୍ର ହେବା ।

ତୁମ ହୃଦୟରେ ଏକାଗ୍ର ହୁଅ । ତା’ ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କର, ଭିତରକୁ, ଗଭୀରକୁ, ଯେତେଦୂର ସମ୍ଭବ ସେତେ ଦୂରକୁ ଯାଅ । ତୁମ ଚେତନାର ସମସ୍ତ ଝିଅ ଯାହା ଏଣେ ତେଣେ ବାହାରେ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସେସବୁ ଏକତ୍ର କରି ଗୁଡ଼ାଇ ଧରି ଡୁବ ଦିଅ ଓ ଗଭୀରକୁ ବୁଡ଼ିଯାଅ ।

ହୃଦୟର ଗଭୀର ନିସ୍ତବ୍ଧତା ମଧ୍ୟରେ ଅଗ୍ନିଶିଖାଟିଏ ଜଳୁଛି । ଏହା ହେଉଛି ତୁମ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଦିବ୍ୟତା, ତୁମର ଯଥାର୍ଥ ସଭା । ତା’ରି ବାଣୀ ଶୁଣ, ତା’ରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁସରଣ କର ।

– ଶ୍ରୀମା

ଯୋଗସାଧନା କରିବାର ସଂକଳ୍ପ

ତୁମେ ଦେଖ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଖୁବ୍ ସଦିଚ୍ଛା ଥାଇପାରେ, ଦିବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ଦିଗରେ ଜୀବନଟା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯାହା ବି

ଯୋଗର ଦୁଇଟି ପଥ

ଯୋଗ ସାଧନାର ଦୁଇଟି ପଥ । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ତପସ୍ୟା (discipline) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସମର୍ପଣ । ତପସ୍ୟାର ପଥ

ସମର୍ପଣ ଏବଂ ଯୋଗ

ସମର୍ପଣ ହେଉଛି ତୁମ ଜୀବନର ଦାୟିତ୍ବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଦେବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିନା କିଛିବି ଆଦୌ

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ପଣ

ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ପଣ ହେଉଛି ତୁମ ସ୍ୱଭାବର, ତୁମ ସତ୍ତାର ଧାରାର ସମର୍ପଣ ଯାହାଫଳରେ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ । ତୁମେ ଯଦି ତୁମ ନିଜ ପ୍ରକୃତିକୁ ସମର୍ପଣ ନ କର ତା’ହେଲେ ସେ

ଜଣେ ଯେ କି ଖୁବ୍ କମ୍ ଜାଣେ

ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେ ସବୁବେଳେ ଜଣେ ସବୁଠୁ ଅଗ୍ରଗତିଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତି – ଏକଥା କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସରଳତା, ବିନମ୍ରତା ଓ ନମନୀୟତା ଉପାଦାନର ଅଭାବ ଥାଏ ।

ସ୍ନେହମୟୀ ମା, ଗୋଟିଏ ଶିଶୁକୁ ଆମେ ସବୁବେଳେ କିଛି ଚାହିଁବାର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବୁ ?

ଏଥିଲାଗି ବହୁବିଧ ଉପାୟ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ତୁମକୁ ଜାଣିବାକୁ ହେବ ଯେ ସେ ଯାହା ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଓ ଅନୁଭବ କରୁଛି ସେସବୁକୁ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଯେପରି ବାଧା

No more posts to show