Divine Light Online

ଯୋଗର ଦୁଇଟି ପଥ

ଯୋଗ ସାଧନାର ଦୁଇଟି ପଥ । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ତପସ୍ୟା (discipline) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସମର୍ପଣ । ତପସ୍ୟାର ପଥ କଷ୍ଟକର । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତୁମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିଜ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ହୁଏ । ତୁମେ ତୁମ ନିଜ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିଥାଅ । ତୁମ ଶକ୍ତି ଅନୁପାତରେ ତୁମେ ଆରୋହଣ ଓ ସଫଳତା ଲାଭ କରିଥାଅ । ସବୁବେଳେ ଖସି ପଡ଼ିବାର ବିପଦ ଥାଏ । ଥରେ ଯଦି ତୁମର ପତନ ହୁଏ ତେବେ ତୁମେ ହାଡ଼ଗୋଡ଼ ଭାଙ୍ଗି ଅନ୍ଧକାରର ଗହ୍ବରରେ ପଡ଼ି ରୁହ ଏବଂ ସେଥିରୁ ନିଷ୍ପତି ପାଇବାର ଆଶା ଖୁବ୍ କମ୍ ଥାଏ । ଅନ୍ୟପଥଟି ସମର୍ପଣର ପଥ, ନିରାପଦ ଓ ନିଶ୍ଚିତ । ଏଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ଯାହାକିଛି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବାଧୀନତା ଉପରେ ଆଞ୍ଚ ଆଣେ ସେସବୁକୁ ଭୟ କରିବାକୁ ଓ ଏଡ଼େଇ ଚାଲିବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବୋଧକୁ ମାତୃସ୍ତନ୍ୟ ସହ ସେମାନେ ପାନ କରିଥା’ନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ସମର୍ପଣ ଅର୍ଥ ସେସବୁକୁ ଦେଇ ଦେବା । ଅନ୍ୟ କଥାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସଙ୍କ ମତରେ ତୁମକୁ ମାଙ୍କଡ଼ ଛୁଆ କିଂବା ବିରାଡ଼ି ଛୁଆର ପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ହେବ । ମାଙ୍କଡ଼ ଛୁଆଟି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ତା’ ମାଆକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଜାବୁଡ଼ି ଧରିବାକୁ ହେବ, ନ ହେଲେ ଟିକିଏ ମୁଠା ଢିଲାହେଲେ ସେ ଗଳିପଡ଼ିବ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ବିରାଡ଼ି ଛୁଆ ତା’ର ମାଆକୁ ଜାବୁଡ଼ି ଧରେ ନାହିଁ, ବରଂ ତା’ ମାଆ ତାକୁ କାମୁଡ଼ି ଧରିଥାଏ; ତେଣୁ ତା’ର କୌଣସି ଭୟ କଂବା ଦାୟିତ୍ବବୋଧ ନ ଥାଏ । ନିଜକୁ ଧରିନେଇ ଯିବା ଲାଗି ମାଆ ଉପରେ ଛାଡ଼ିଦେଇ ଖାଲି ମିଆଁଉ, ମିଆଁଉ ହେବା ଅପେକ୍ଷା ତା’ର ଆଉ କିଛି କରିବାର ନ ଥାଏ ।

– ଶ୍ରୀମା

ପଥ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆହ୍ଵାନ

ତୁମେ ଯୋଗ-ସାଧନା କାହିଁକି କରିବାକୁ ଚାହଁ ? ଶକ୍ତିଲାଭ କରିବାକୁ ? ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଲାଭ କରିବାକୁ ?

ସମର୍ପଣ ଏବଂ ଯୋଗ

ସମର୍ପଣ ହେଉଛି ତୁମ ଜୀବନର ଦାୟିତ୍ବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଦେବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିନା କିଛିବି ଆଦୌ

ଯୋଗସାଧନା କରିବାର ସଂକଳ୍ପ

ତୁମେ ଦେଖ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଖୁବ୍ ସଦିଚ୍ଛା ଥାଇପାରେ, ଦିବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ଦିଗରେ ଜୀବନଟା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯାହା ବି

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ବାହ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା

କେତେକ ବାହ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳା କ’ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ? ଯଦି ତୁମେ ନିଜ ଉପରେ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆରୋପ କରିବ ଓ ତାହା ଅତିଶୟ ଏକ ନିର୍ବୋଧ ଆଚରଣ ହୋଇ ନ ଥିବ,

ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରଭୁ ହେବାକୁ ହେବ

ଏକଥା ପିଲାଦିନଠାରୁ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଭଲ ଯେ ଏକ ସଫଳ ଜୀବନଯାପନ ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ଶରୀର ଯାହା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ସେଥିରୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କଥା ଆଦାୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ଗୃହଟିର

ପ୍ରବୃତ୍ତିର ସଂଯମ

ତୁମେ ଯେତେବେଳେ ଖୁବ୍ ଛୋଟଥାଅ ସେତେବେଳଠାରୁ ତୁମ ଶିକ୍ଷାଦାତାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯେ ତୁମ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ସଂଯତ କରିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେଇସବୁ କଥାକୁ କେବଳ ମାନିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଯେଉଁ

ସମର୍ପଣ ଏବଂ ଯୋଗ

ସମର୍ପଣ ହେଉଛି ତୁମ ଜୀବନର ଦାୟିତ୍ବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଦେବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିନା କିଛିବି ଆଦୌ ସମ୍ଭବ ହୁଏ ନାହିଁ । ତୁମେ ଯଦି ସମର୍ପଣ ନ କର ତେବେ

No more posts to show