Divine Light Online

ଯୋଗ ଓ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ସ୍ନେହମୟୀ ମା, ଯୋଗ ଓ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ?

ହେ ! ମୋର ଶିଶୁ … ତୁ ଯେପରି ମୋତେ ପଚାରୁଛୁ କୁକୁର ଓ ବିରାଡ଼ି ମଧ୍ୟରେ କି ପାର୍ଥକ୍ୟ !

(ଦୀର୍ଘ ନୀରବତା)

ମନେକର ଜଣେ ଲୋକ କୌଣସି ଉପାୟରେ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ ଭଗବାନ୍ ବୋଲି ଜଣେ କେହି ଅଛନ୍ତି କିଂବା ଅନୁଭବ କରିଛି ଯେ ସେହିଭଳି କିଛି କଥା ରହିଛି ଏବଂ ସେହି ଭଗବାନଙ୍କୁ ପାଇବା ଲାଗି, ସେ କିଏ ତାଙ୍କୁ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ଲାଗି, ତାଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ ହେବା ଲାଗି, ତାଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତ ହେବା ଲାଗି ସବୁପ୍ରକାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଯଥା : ସଂକଳ୍ପ, ସଂଯମ, ଏକାଗ୍ରତା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତା’ହେଲେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଭିତରେ ଯୋଗ କରୁଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଏହି ଲୋକ ସେ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଲେଖ ନିଏ ଓ ସେସବୁକୁ ନେଇ ଏକ ଧରାବନ୍ଧା ପଦ୍ଧତି ଗଠନ କରେ ଏବଂ ଯାହା ସେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି ତାକୁ ଏକ ଅଖଣ୍ଡ ନିୟମ ରୂପେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରେ – ଉଦାହରଣ ସ୍ଵରୂପ, ସେ କହେ : ଭଗବାନ୍ ଏହିଭଳି, ଭଗବାନଙ୍କୁ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ତୁମକୁ ଏଇଆ କରିବାକୁ ହେବ, ଏଇପ୍ରକାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ କରିବାକୁ ହେବ, ଏଇପ୍ରକାର ମନୋଭାବ ନେବାକୁ ହେବ, ଏଇସବୁ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ତୁମକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଏଇ ହେଉଛି ଏକ ମାତ୍ର ସତ୍ୟ, ତୁମକୁ କହିବାକୁ ହେବ, ମୁଁ ଏହାକୁ ଏକମାତ୍ର ସତ୍ୟ ରୂପେ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି; ଏବଂ ତୁମର ପଦ୍ଧତି ଏକମାତ୍ର ଯଥାର୍ଥ ପଦ୍ଧତି, ଏହାଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ନାହିଁ – ଯଦି ଏହିସବୁ କଥା ଲେଖ ଦିଆଯାଏ, ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରାହୁଏ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ ଓ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆଦିରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଏ, ତା’ହେଲେ ଏହା ଏକ ଧର୍ମରେ ପରିଣତ ହୁଏ ।

– ଶ୍ରୀମା

ଯୋଗସାଧନା କରିବାର ସଂକଳ୍ପ

ତୁମେ ଦେଖ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଖୁବ୍ ସଦିଚ୍ଛା ଥାଇପାରେ, ଦିବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ଦିଗରେ ଜୀବନଟା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯାହା ବି

ପଥ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆହ୍ଵାନ

ତୁମେ ଯୋଗ-ସାଧନା କାହିଁକି କରିବାକୁ ଚାହଁ ? ଶକ୍ତିଲାଭ କରିବାକୁ ? ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଲାଭ କରିବାକୁ ?

ଯୋଗର ଦୁଇଟି ପଥ

ଯୋଗ ସାଧନାର ଦୁଇଟି ପଥ । ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ତପସ୍ୟା (discipline) ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ସମର୍ପଣ । ତପସ୍ୟାର ପଥ

ସମର୍ପଣ ଏବଂ ଯୋଗ

ସମର୍ପଣ ହେଉଛି ତୁମ ଜୀବନର ଦାୟିତ୍ବ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଦେବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ । ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବିନା କିଛିବି ଆଦୌ

No more posts to show

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରଭୁ ହେବାକୁ ହେବ

ଏକଥା ପିଲାଦିନଠାରୁ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଭଲ ଯେ ଏକ ସଫଳ ଜୀବନଯାପନ ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ଶରୀର ଯାହା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ସେଥିରୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କଥା ଆଦାୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ଗୃହଟିର

ଯଥାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ କାମନା

ଯଥାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକତା ଓ କାମନା ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେଖା ଖୋଜି ପାଇବା ବଡ଼ କଷ୍ଟ ।… ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ବାସ୍ତବରେ ଏକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉ ଯାହାକି ଆମକୁ ଅସାଧାରଣ ଭାବେ ଆନ୍ତରିକ ହେବା

ପ୍ରବୃତ୍ତିର ସଂଯମ

ତୁମେ ଯେତେବେଳେ ଖୁବ୍ ଛୋଟଥାଅ ସେତେବେଳଠାରୁ ତୁମ ଶିକ୍ଷାଦାତାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯେ ତୁମ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ସଂଯତ କରିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେଇସବୁ କଥାକୁ କେବଳ ମାନିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଯେଉଁ

ଅଲୌକିକ ଘଟନାର ସ୍ଵପ୍ନ

ଛୋଟ ଥିଲାବେଳେ ଜଣେ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଲୌକିକ ଘଟନା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖେ । ସେ ଚାହେଁ ସମସ୍ତ ଦୁଷ୍ଟାମି ଦୂର ହେଉ, ସବୁକିଛି ସବୁବେଳେ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ, ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟମୟ, ସୁଖମୟ ହୋଇଉଠୁ । ସେତେବେଳେ ସେ

ଯୋଗସାଧନା କରିବାର ସଂକଳ୍ପ

ତୁମେ ଦେଖ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଖୁବ୍ ସଦିଚ୍ଛା ଥାଇପାରେ, ଦିବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ଦିଗରେ ଜୀବନଟା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯାହା ବି ହେଉ ତାହା କମ୍ ହେଉ କିଂବା ବେଶୀ ହେଉ, ଦିବ୍ୟକର୍ମ ପ୍ରତି ରହିଥାଏ

No more posts to show