Divine Light Online

ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିମୂଳକ ମୋଡ଼

ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ପୁଣି ଥରେ ଆମ୍ଭେମାନେ ପୃଥିବୀ ଇତିହାସର ଏକ ନିଷ୍ପଭିମୂଳକ ମୋଡ଼ରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛୁ । ଚାରି ଦିଗରୁ ମୋତେ ପଚରା ଯାଉଛି, “କ’ଣ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ?” ସବୁଆଡ଼େ ନୈରାଶ୍ୟ, ପ୍ରତ୍ୟାଶା, ଭୟ । “କ’ଣ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ?”… ଏହାର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଉତ୍ତର ରହିଛି : ‘‘ଯଦି ମଣିଷ ଖାଲି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ରାଜି ହୁଅନ୍ତା ।”

ଯଦି କେତେକ ଲୋକ ଶୁଦ୍ଧ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତେ ଘଟନାବଳୀର ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତା… ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ ଆଜି ଆମେ ଖୁବ୍ ଜରୁରୀ ଭାବରେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ।

ଏହି ସାହସ, ଏହି ବୀରତ୍ଵ, ଯାହାକି ଭଗବାନ୍ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କଠାରୁ ଚାହାନ୍ତି, କାହିଁକି ଆମ୍ଭେମାନେ ନିଜର ଅସୁବିଧା ବିରୋଧରେ ସେସବୁକୁ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବା ନାହିଁ, ଆମର ନିଜର ସମସ୍ତ ଅପୂର୍ଣ୍ଣତା ବିରୋଧରେ ନିଜର ସମସ୍ତ ଅଜ୍ଞତା ବିରୋଧରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବା ନାହିଁ ? ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଶୁଦ୍ଧୀକରଣର ଅଗ୍ନି କୁଣ୍ଡର କାହିଁକି ଆମ୍ଭେମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ନ ପାରିବା ଯାହା ଫଳରେ ସେହିସବୁ ବିପୁଳ ଭୟଙ୍କର ଧ୍ଵଂସ ଯାହା ଏକ ସଭ୍ୟତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟରେ ନେଇ ଡୁବାଇ ଦେଇଛି ତାହାକୁ ଆଉ ଥରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଆଉ ଆମ ପାଇଁ ରୁହନ୍ତା ନାହିଁ ?

ଏହା ହେଉଛି ଆମ ସମ୍ମୁଖର ସମସ୍ୟା । ନିଜ ନିଜ ପଥରେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବା ଆମ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ।

– ଶ୍ରୀମା

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ଜଣେ ଯେ କି ଖୁବ୍ କମ୍ ଜାଣେ

ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେ ସବୁବେଳେ ଜଣେ ସବୁଠୁ ଅଗ୍ରଗତିଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତି – ଏକଥା କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସରଳତା, ବିନମ୍ରତା ଓ ନମନୀୟତା ଉପାଦାନର ଅଭାବ ଥାଏ ।

ପଥ ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆହ୍ଵାନ

ତୁମେ ଯୋଗ-ସାଧନା କାହିଁକି କରିବାକୁ ଚାହଁ ? ଶକ୍ତିଲାଭ କରିବାକୁ ? ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଲାଭ କରିବାକୁ ? ମଣିଷ ସମାଜର ସେବା କରିବାକୁ ? ଏହିସବୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏ

ଧର୍ମ

ଧର୍ମ ମାନବସମାଜର ଉଚ୍ଚତର ମନର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ହେଉଛି ମଣିଷର ଉଚ୍ଚତର ମନର ତା’ଠାରୁ ଅତୀତ ହୋଇଥିବା କିଛି କଥା, ଯାହାକୁକି ମଣିଷଜାତି ଈଶ୍ଵର କିଂବା ଆତ୍ମା କିଂବା ସତ୍ୟ କିଂବା ବିଶ୍ଵାସ

ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରଭୁ ହେବାକୁ ହେବ

ଏକଥା ପିଲାଦିନଠାରୁ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଭଲ ଯେ ଏକ ସଫଳ ଜୀବନଯାପନ ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ଶରୀର ଯାହା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ସେଥିରୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କଥା ଆଦାୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ଗୃହଟିର

ଯୋଗସାଧନା କରିବାର ସଂକଳ୍ପ

ତୁମେ ଦେଖ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଖୁବ୍ ସଦିଚ୍ଛା ଥାଇପାରେ, ଦିବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧି ଦିଗରେ ଜୀବନଟା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଇପାରେ, ଯାହା ବି ହେଉ ତାହା କମ୍ ହେଉ କିଂବା ବେଶୀ ହେଉ, ଦିବ୍ୟକର୍ମ ପ୍ରତି ରହିଥାଏ

No more posts to show