Divine Light Online

ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିର କିପରି ବିକାଶ କରାଯାଇ ପାରିବ ?

ଓ ! ଏହା କରାଯାଇ ପାରିବ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଫଳରେ । ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ମାଂସପେଶୀ ଓ ସଂକଳ୍ପ ଶକ୍ତି ସଦୃଶ ବିକାଶ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏସବୁ କଥା ଏକ ଯୁକ୍ତିସମ୍ମତ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ଵାରା ବିକାଶପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ! ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ରହିଛି, ସେ ଖାଲି ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ ନାହିଁ । କେତେକ ଲୋକ ବିଚାରବୁଦ୍ଧିକୁ ଭୟ କରନ୍ତି; କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରେ । ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହାର କଥା ନ ଶୁଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଯୁକ୍ତି ବୁଦ୍ଧିର କଥାକୁ ନ ଶୁଣିବା ଲାଗି ଜଣେ ଯେତେବେଳେ ଅଭ୍ୟାସ କରେ, ସେତେବେଳେ ବିକଶିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତା’ର ପ୍ରଭା ହରାଇ ବସେ ।

ତୁମେ ଯଦି ଚାହଁ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିର ବିକାଶ, ତେବେ ଏହା ତୁମକୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ କରିବାକୁ ହେବ । ଯଦି ଗୋଟିଏ ଦିଗରେ ତୁମେ ନିଜକୁ କହୁଥାଅ, ମୁଁ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିର ବିକାଶ ଚାହେଁ? ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦିଗରେ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ତୁମକୁ ଯେତେବେଳେ କିଛି କଥା କରିବାକୁ କହେ, ତା’ ତୁମେ ଶୁଣୁ ନ ଥାଅ, ତା’ହେଲେ ତୁମେ କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଯେତେବେଳେ ଏହା ତୁମକୁ କହେ, “ଏହା କର ନା’ କିଂବା ଏହା କର’, ତୁମେ ଠିକ୍ ତା’ର ବିପରୀତ କର, ତେବେ ଏହା ତୁମକୁ ଆଉ ଆଦୌ କିଛି କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ହରାଇ ବସିବ ।

– ଶ୍ରୀମା

କଳା – ଜୀବନଯାପନର

ସାଧାରଣତଃ ତୁମକୁ ବହୁତ କମ୍ କଥା ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଇଥାଏ – ଏପରିକି କିପରି ଶୋଇବାକୁ ହେବ ତା’ ବି

ପ୍ରବୃତ୍ତିର ସଂଯମ

ତୁମେ ଯେତେବେଳେ ଖୁବ୍ ଛୋଟଥାଅ ସେତେବେଳଠାରୁ ତୁମ ଶିକ୍ଷାଦାତାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯେ ତୁମ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ସଂଯତ କରିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ

No more posts to show

Share:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on telegram

Recent Posts

ବିଚାର ବୁଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରଭୁ ହେବାକୁ ହେବ

ଏକଥା ପିଲାଦିନଠାରୁ ଶିକ୍ଷା କରିବା ଭଲ ଯେ ଏକ ସଫଳ ଜୀବନଯାପନ ନିମନ୍ତେ ଏବଂ ଶରୀର ଯାହା ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ସେଥିରୁ ସବୁଠୁ ବେଶୀ କଥା ଆଦାୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବିଚାର ବୁଦ୍ଧି ଗୃହଟିର

ଛୋଟ ଛୋଟ ବିଜୟ ହାସଲ କର

ଯଦି ଆନ୍ତର ଚେତନା ଓ ଜ୍ଞାନର ଉଦ୍ୟମ ବଳରେ ତୁମେ ନିଜ ଭିତରେ ଯଥାର୍ଥରେ ଏକ କାମନା ଉପରେ ବିଜୟଲାଭ କର, ଅର୍ଥାତ୍, ଯଦି ତାକୁ ବିନଷ୍ଟ ବା ନିଶ୍ଚିହ୍ନ କରି ଦିଅ ଏବଂ

କଳା – ଜୀବନଯାପନର

ସାଧାରଣତଃ ତୁମକୁ ବହୁତ କମ୍ କଥା ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଇଥାଏ – ଏପରିକି କିପରି ଶୋଇବାକୁ ହେବ ତା’ ବି ତୁମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆ ଯାଇ ନ ଥାଏ । ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଖାଲି

ଭଗବାନ୍ ସର୍ବତ୍ର ବିଦ୍ୟମାନ । ସେଇଥି ଲାଗି ଜଣେ ଯଦି ମାନବ ସମାଜର ସେବା କରେ ତାହା କ’ଣ ଭଗବାନଙ୍କ ସେବା ହେବ ନାହିଁ ?

ଚମତ୍କାର ! ତୁମେ ଏପରି କହିବାରେ ଏହାହିଁ ସୁସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଯେ “ଭଗବାନ୍ ତ ମୋ ଭିତରେ ଅଛନ୍ତି । ମୁଁ ଯଦି ମୋ ନିଜର ସେବା କରେ ତା’ ହେଲେ ତାହା ଭଗବାନଙ୍କ

ସନ୍ୟାସୀର ମାର୍ଗ

ମା, ଆତ୍ମ-କର୍ତ୍ତୃତ୍ଵ ଲାଗି ସନ୍ୟାସୀର ପ୍ରଣାଳୀ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା କ’ଣ ସମୟେ ସମୟେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗେ ନାହିଁ ? ନା ! ତା’ ଦ୍ଵାରା ତୁମେ କିଛି ବି ନିରାମୟ କରି ପାରି ନାହିଁ

No more posts to show